15 Temmuz Demokrasi Zaferi
Mansur 15 Temmuz 2021 22:27

Bir kara gece sona erdi ve umutlar tekrar yeşerdi. Bizler bonyboncraft bünyesinde daima ülkemiz adına gelişmeleri ve durumları yakından takip ederekte siz oyuncularımıza güzel bir sunucu ve kolaylıkları sağlamanın temelini atmaya devam ediyoruz. 15 Temmuz zaferinde yakınlarını kaybetmiş tüm oyuncu arkadaşlarımıza baş sağlığı diliyoruz. Bu gibi kara günler olmaması için mücadelemizi durdurmayacağız.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü nedir?


Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Yurtta Sulh Konseyi adıyla örgütlenen bir grup asker, 15 Temmuz 2016 tarihinde 65. Türkiye Hükûmeti ve Türkiye cumhurbaşkanına karşı darbe girişiminde bulundu. 16 Temmuz sabahı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda darbe girişimi bastırıldı. Olaylar sonucunda darbeye karşı çıkan en az 248 kişi (180 sivil, 62 polis, 6 asker) hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 27. Muhtarlar Toplantısı'nda: "15 Temmuz artık 'Demokrasi ve Özgürlükleri Anma Günü' olarak dün Millî Güvenlik Kurulu toplantımızda hükûmete tavsiye edilmiştir ve her 15 Temmuz artık şehitlerimizi, gazilerimizi anma günü olarak tatil edilecektir." ifadesini kullandı.#cite_note-3"> Başbakan Binali Yıldırım ise 11 Ekim 2016'da yasa teklifi hazırlanarak milletvekillerinin imzasına sunulduğunu açıkladı.#cite_note-4"> 29 Ekim 2016 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan 6752 sayılı yasa ile 15 Temmuz günü "Demokrasi ve Millî Birlik Günü" adı altında resmî tatil ilan edildi.


kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Demokrasi_ve_Millî_Birlik_Günü

Bu haber yorumlara kapalıdır.